Kontaktní čočky pro dlouhodobé nošení

Kontaktní čočky představují vhodné řešení pro všechny, kteří nejsou z vidiny nošení brýlí nijak nadšení. Umožňují ostré vidění v celém zorném poli a zjednodušují sportování, řízení auta i další činnosti, kde je potřeba periferní vidění. Umožňují nosit i jakékoliv sluneční brýle, aniž by se musely tónovat skla na dioptrických brýlích. A v neposlední řadě je jejich výhodou to, že si nepřipadáte vážně a usedle, a máte přirozenou, mladistvou image.
oční test
 
Kromě známých jednodenních, 14denních, měsíčních a čtvrtletních typů, byly vyvinuty i kontinuální čočky, které jsou určeny pro nepřetržité nošení bez nutnosti odkládání do dezinfekčního roztoku. Po nasazení se používají bez vyjmutí z očí až 30 dnů a jsou přizpůsobené pro ponechání v očích během spánku. Vyrábí se ze speciálního silikon-hydrogelu, který je mimořádně propustný, aby rohovka byla dostatečně okysličována i pod zavřeným víčkem. Aktuálně jsou na trhu jen tři takové modely. Hledejte je pod značkami Biofinity, Air Optix a PureVision.
 
Užívání takových čoček však vždy konzultujte se svým očím lékařem a řiďte se výlučně jeho pokyny. Předpokladem pro nošení je celkově dobrý zdravotní stav i zdravotní stav vašich očí a je nezbytné častěji navštěvovat svého specialistu, abyste si nepřetržitým nošení nepoškodily zdraví svých očí. Kontinuální nošení je rizikovější, proto byste měli být „pod kontrolou“. To znamená chodit na preventivní vyšetření očí 1× za půl roku, aby se případné potíže odhalily včas. Tento typ čoček však není vhodný pro každého. Neměly by se nosit v suchých a prašných prostorách, chemických provozech, ani při dlouhodobé práci na počítači.
 hnědá duhovka
Ať už používáte čočky jakékoliv, noste je přesně tak dlouho, jak je určeno. Časem se v nich totiž usazují depozita, která mohou oči dráždit, zhoršovat kvalitu vidění nebo dokonce způsobit zánět. Vaše oči by se měly cítit dobře, vypadat dobře a vy byste s nimi měli ostře vidět.