Zapojte svoje děti do chodu domácnosti

Mnozí rodiče vzpomínají na to, jak museli v dětství často pomáhat doma, poslechnout na slovo a jak rodiče byli přísní. Proto se pak svým dětem snaží dopřát přesný opak. Spousta rodičů dětem dá vše, co si přejí, obskakují je, všude vozí autem, atp. Není ale na škodu, pokud má už i malé dítě své povinnosti. Je dobré děti brzy zapojit do chodu domácnosti a pěstovat u něj samostatnost. Kromě toho, že se uleví vám, je to benefit pro ně! Naučí se tak znát hodnotu věcí, o které musí pečovat, práce, času a peněz. Vidí, že vše se doma nedělá samo a dokážou pak více ocenit, co pro ně vy děláte. Jak tedy malé pomocníky zapojit ?
dítě u dřezu

Veďte děti k samostatnosti!

Adekvátně k věku dítěte je dobré vést ho k samostatnosti. Jde o malé drobnosti, které vám do budoucna přinesou velkou službu. Co všechno by se již batolata mohla brzy naučit?
· Uklízet si hračky. Pro ně je to výchovné, vám to ušetří večer spoustu času a doma bude pořádek!
· Vše má své místo. Učte děti, že každá věc má doma své místo a ve chvíli, kdy ji nepoužíváme, ji tam vrátíme zpátky.
· Dítě se před koupáním samo svlékne a odnese si oblečení do koše na špinavé prádlo.
· Po jídle odnese nádobí ze stolu do kuchyně.
· Brzy se samo oblékne a obuje.
kluk s konvicí

Předejte dítěti určité povinnosti v domácnosti

Říká se, že již dvouleté – tříleté dítě by mělo mít doma zhruba tři povinnosti. Vždy samozřejmě záleží na věku dítěte, ale platí, že čím větší je dítě, tím víc úkolů mu můžete svěřit. Důležité samozřejmě je mu předat i zodpovědnost a důvěru, nechat ho často dělat věci po svém, tak jak ho baví. Pomoc vždy náležitě oceňte, chvalte, je však otázkou, zda je dobré, aby dítě takové povinnosti dělalo za peníze, jak mnohdy bývá. Můžete si vyrobit nějaký pěkný kalendář, kde budou vypsány různé úkoly, které si může odškrtávat, to dětí baví.
Jaké povinnosti tedy dětem můžete svěřit?
· Naplnit a vyndat myčku nádobí
· Zalévat květiny
· Pomoc s vyndáváním nákupu
· Zalévání květin na zahradě
· Hrabání trávy nebo listí
· Pomoc s odklízením sněhu v zimě
· Prostírání a sklízení ze stolu
· Vynášení odpadkového koše
· Venčení psa, péče o domácí mazlíčky, zde se však doporučuje tuto povinnost předat až zhruba desetiletému dítěti.
Zapojte svoje děti do chodu domácnosti. Naučíte je pracovat, budou si více vážit činností, které vy pro ně vykonáváte. Nebudou z nich líné a rozmazlené děti. Pochopí, že jim rádi dopřejete, ale současně musí plnit i nějaké povinnosti. Bonusem je, že uvidí, že jim necháváte důvěru a zodpovědnost za jejich činnosti, což jim pomáhá budovat zdravé sebevědomí!

CategoriesNezařazené