Jak dobře to znáte na Slovensku v Horní Nitře

Když se řekne Horní Nitra, znalci slovenských regionů vám přesně popíšou, odkud a kam se oblast rozkládá, a jaké jsou její charakteristické znaky. Je to jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších regionů celé Evropy, protože je poměrně členitý a bohatý na kulturní i přírodní památky.

zámek Bojnice

Zajistíte-li si ubytování v Horní Nitře, budete mít možnost prožít tu báječnou dovolenou, ať už v létě, anebo třeba na jaře, kdy rozkvétají listnaté stromy, a vše se kolem nás začíná zelenat.

Horní Nitra se rozprostírá na rozloze pouhých několika čtverečních kilometrů a zaujímá přibližný prostor mezi městy Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Prievidza. Protéká tudy řeka Nitra, jejíž údolí ohraničují pohoří Tribeč, Vtáčnik, Považský Inovec, Strážovské vrchy a Malá Fatra. Vede tudy několik atraktivních cyklistických tras a bezpočet značených turistických cest, z nichž některé směřují k přehradě Nitrianske Rudno, ale zejména se točí kolem impozantní siluety zámku Bojnice.

okolí zámku Bojnice

Zámek Bojnice si nenechte ujít alespoň pohledem zvenčí, i když vám samozřejmě doporučujeme prohlédnout si jeho interiér. V exteriérech se natáčela filmová pohádka „Šíleně smutná princezna“, v hlavních rolích s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, a pokud byste chtěli vědět, kde se točily záběry z nádvoří, to bylo zas na zámku Blatná v Jižních Čechách.

Bojnice však nejsou jen překrásný zámek, jsou tu v provozu lázně Kúpele Bojnice s léčivými termálními prameny, založené již v polovině 16. století, i když se tu už údajně léčilo teplými zřídly o čtyři století předtím. V tomto překrásném prostředí by se vám mohlo líbit a mohli byste si tu dopřát i bylinnou nebo solnou koupel.

Z oblasti Horní Nitry to není daleko do dalších zajímavých regionů na Slovensku a můžete odtud podnikat celou řadu výletů, např. na Liptov, do oblasti Gemera, na Spiš anebo do Nízkých či Vysokých Tater.