Maturita jasně a stručně

Každý rok se stovky a stovky žáků středních škol připravují na zkoušku, která mnohým nahání strach a obavy. Jsou však opodstatněné? A z čeho se vlastně maturitní zkouška skládá?

Dvě části

První část maturitní zkoušky se skládá ze zkoušek, které si každá škola připravuje sama pro sebe. Takováto část je mnohdy nazývána částí školní. Druhou částí maturitní zkoušky je takzvaná státní zkouška. Státní zkouška se od školní diametrálně liší. A na rozdíl od školní je pod záštitou společnosti CERMAT, která státní zkoušky vyhodnocuje.
čapka a diplom.png

Pět předmětů

Celkově můžeme říct, že například studenti na gymnáziu dělají maturitní zkoušku z pěti předmětů. Český jazyk s literaturou je nutnost, bez které by to nešlo. U druhého povinného předmětu mají žáci na výběr mezi matematikou či cizím jazykem. Zbylé tři předměty si již žák zvolí dle svých preferencí. Volba zbylých předmětů je velmi náročná, neboť některé vysoké školy mají přímo v přijímacích podmínkách, aby uchazeč o studium maturoval z určitého předmětu. Tedy navolit si vždy ty nejlehčí předměty k maturitě nemusí být pro každého ta nejlepší volba. Proto si volbu vždy pečlivě promyslete a klidně i požádejte o radu Vašich učitelů.
svázané knihy páskem.jpg

Příprava

Některé školy sami nabízejí možnost extra přípravy na maturitní zkoušku v podobě speciálních vyučovacích hodin. Avšak by na to žádný budoucí maturant neměl spoléhat. Bez domácí přípravy, která zabere hodně času, to prostě nejde. Ano, můžete mít štěstí v nějakém předmětu, ale proč se nepokusit o nejlepší výsledek? Přeci jen na tom může záviset Vaše budoucí kariéra.

Druhý pokus

Může se stát, že Vám to z nějakého důvodu na poprvé nevyjde. Nevěšte hlavu! Stát se to může opravdu každému z nás. Ano, je to nepříjemné čekat na opravný termín. Ale nic se neděje. Příště už budete vědět, jak zkouška probíhá. Tedy nic by Vás již nemělo překvapit a vyvést z míry.

CategoriesNezařazené