Čím ta vaše ratolest bude

Spousta rodičů dělá tu chybu, že své vlastní neúspěchy a zklamání chtějí vyvážit svým veleúspěšným dítětem. Sami nedostudovali, možná ani nikdy nezačali studovat. Mají z této skutečnosti možná i jakýsi komplex, možná nejsou spokojení v zaměstnání. Možná se cítí na společenském žebříčku neprávem dost nízko. Jsou odhodláni to změnit. Jenže chybně to nechtějí změnit tím, že sami na sobě začnou pracovat. Oni to chtějí změnit svým „veleúspěšným“ dítětem.
geometrie na tabuli
Zcela nesmyslně pak své dítě cpou do řady zájmových kroužků. Nutí je sportovat. Psychicky je drtí za každou špatnou známku. Totéž platí i o dalších neúspěších v jejich dětském životě.
To je všechno špatně. Dítě je přirozeně ambiciózní. Samo chce dosáhnout úspěchu. Samotné dítě nejvíc trpí, když se mu něco nepodaří, tak jak by chtělo. Tím, že své dítě ještě za neúspěchy peskujeme, místo abychom ho pořádně podpořili, nejvíc škodíme sami sobě. A to z ohledu na dlouhodobé hledisko.
Právě tím, že dítěti dáme určitou míru svobody, můžeme na něm pozorovat, k čemu přirozeně inklinuje. Pokud dítě budeme cpát do řady věcí a ve všech budeme chtít, aby bylo úspěšné, nic moc nám o sobě neřekne. Naopak, dítěti musíme jen pootvírat dveře k různým zájmům, oborům, sportům. Nechat pak dítě všechno okusit, nechat ho samotného ať se zkusí se vším poprat. To v čem se bude nejlíp orientovat, to v čem dosáhne nejdřív nějakého pokroku je to, na co má přirozené vlohy. A v tom jej pak podporujme.
závěrečný den školy
Dítě, pokud dostane tu možnost, nám samo nevědomky řekne, čím by chtělo být. Dobrý rodič, a vy jim určitě jste, rozpozná, jestli dítě má vlohy na technické záležitosti, nebo inklinuje k přírodním oborům. Jestli chcete, být ještě lepším rodičem začnete se zajímat i vy o to, co vaše dítě zajímá. Stanete se tak pro něj silnou autoritou a vy budete moci odpovídat na otázky, které se zájmu vašeho dítěte týkají. Až zjistíte dost informací, budete mít základ k tomu, abyste pro své dítě začal vyhledávat vhodnou školu. Pokud budete dobře naslouchat vašemu dítěti, dobře jej pochopíte, nemůžete vybrat špatně. Vaše dítě bude mít šanci získat vzdělání, které bude základem jeho šťastného života.

CategoriesNezařazené