Rostoucí ceny nemovitostí spolu s čím dál náročnějšími podmínkami pro získání hypotéky způsobily, že ne každý má možnost vlastního bydlení. Skoro to až vypadá, že vlastní dům mohou koupit pouze velmi bohatí lidé, a běžné rodiny ze střední vrstvy, ačkoliv třeba tvrdě pracující, na něj nedosáhnou. Pokud si totiž chcete pořídit třeba nemovitost za cenu přes tři miliony (a to jsou nemovitosti v horším stavu), musíte mít našetřeno více jak půl milionu, a do toho můžete počítat s tím, že splácet budete víc jak patnáct tisíc. Musíte však myslet i na následné investice, jako je oprava domu, která už nejspíš půjde z vašeho měsíčního výdělku, a budete ji realizovat po částech, a také na to, že nemusíte hypotéku na takto nákladnou nemovitost vůbec získat. Jaké jsou tedy vaše možnosti?
Generační soužití
Pokud mají vaši rodiče velký dům, který vám ve výsledku stejně chtějí odkázat, můžete se domluvit i jinak. Například tak, že polovinu domu převedou na vás, a vy si jej z vlastních prostředků přetvoříte tak, aby byla vaše část oddělená, nebo na vás mohou přepsat dům celý a to s věcným břemenem dožití a užívání domu rodiči. Získat hypotéku na rekonstrukci vlastněného domu je pak snadnější, jelikož máte za prvé čím ručit, a za druhé je cena částečné rekonstrukce pochopitelně mnohem nižší, než koupě celého domu i s pozemkem. Nevýhodou však je, že budete rodičům zavázáni, a ne každému toto soužití může vyhovovat.
Vlastní alternativa
Alternativou k vlastnímu domu jsou pak mobilní domy, které jsou řešeny tak, že v nich lze pohodlně žít, a existují i ve formě celoročních domů, jejichž využitelnost, praktická stránka, ale i životnost jsou srovnatelné s domy cihlovými. Můžete si nechat vyrobit vlastní mobilní dům na míru, levné mobilní domy Top-mobilnidomy jsou pak ty použité, či již hotové. Stále však potřebujete vlastnit pozemek, kam dům umístíte. Pokud však máte pozemek, samotný mobilní dům koupíte už od půl milionu, a i ty větší, a designově luxusnější vycházejí stále mnohem levněji, než klasická stavba.