Dostupnější možnosti v oblasti bydlení

Rostoucí ceny nemovitostí spolu s čím dál náročnějšími podmínkami pro získání hypotéky způsobily, že ne každý má možnost vlastního bydlení. Skoro to až vypadá, že vlastní dům mohou koupit pouze velmi bohatí lidé, a běžné rodiny ze střední vrstvy, ačkoliv třeba tvrdě pracující, na něj nedosáhnou. Pokud si totiž chcete pořídit třeba nemovitost za cenu přes tři miliony (a to jsou nemovitosti v horším stavu), musíte mít našetřeno více jak půl milionu, a do toho můžete počítat s tím, že splácet budete víc jak patnáct tisíc. Musíte však myslet i na následné investice, jako je oprava domu, která už nejspíš půjde z vašeho měsíčního výdělku, a budete ji realizovat po částech, a také na to, že nemusíte hypotéku na takto nákladnou nemovitost vůbec získat. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

domeček a klíče

Generační soužití

Pokud mají vaši rodiče velký dům, který vám ve výsledku stejně chtějí odkázat, můžete se domluvit i jinak. Například tak, že polovinu domu převedou na vás, a vy si jej z vlastních prostředků přetvoříte tak, aby byla vaše část oddělená, nebo na vás mohou přepsat dům celý a to s věcným břemenem dožití a užívání domu rodiči. Získat hypotéku na rekonstrukci vlastněného domu je pak snadnější, jelikož máte za prvé čím ručit, a za druhé je cena částečné rekonstrukce pochopitelně mnohem nižší, než koupě celého domu i s pozemkem. Nevýhodou však je, že budete rodičům zavázáni, a ne každému toto soužití může vyhovovat.

auto před domem

Vlastní alternativa

Alternativou k vlastnímu domu jsou pak mobilní domy, které jsou řešeny tak, že v nich lze pohodlně žít, a existují i ve formě celoročních domů, jejichž využitelnost, praktická stránka, ale i životnost jsou srovnatelné s domy cihlovými. Můžete si nechat vyrobit vlastní mobilní dům na míru, levné mobilní domy Top-mobilnidomy jsou pak ty použité, či již hotové. Stále však potřebujete vlastnit pozemek, kam dům umístíte. Pokud však máte pozemek, samotný mobilní dům koupíte už od půl milionu, a i ty větší, a designově luxusnější vycházejí stále mnohem levněji, než klasická stavba.