Když se stěhování účastní i děti

Malé děti citlivě vnímají hlavně psychické rozpoložení svých blízkých

Velmi malé děti, v předškolním věku, bývají fixované zejména na rodičích či prarodičích, a samotné stěhování mohou brát jako zábavnou hru. Změnu prostředí vůbec nemusí považovat za něco nepříjemného, ale co dobře vnímají svým pocitem, je duševní rozpoložení v rodině. Pro malé děti je velmi důležité, aby stěhování proběhlo co nejvíce bez stresu, a je-li toto zrovna váš případ, dbejte o to, aby přípravná fáze, tedy např. balení věcí a jejich třídění, byla načasovaná s velkým předstihem.

rodina s dětmi

Optimální je, když každý den zabalíte jen něco, věnujete tomu denně jen hodinu svého času, a děti můžete do balení zaangažovat, v rámci jejich schopností a možností. Velmi zásadní je včas objednat stěhovací firmu a domluvit podrobnosti, aby nebyl kolem stěhování chaos, zmatek a nedorozumění.

Změna prostředí může být traumatická pro starší děti

Čím jsou děti starší, a čím více mají kamarádů, tím obtížnější je pro ně měnit prostředí a loučit se s těmi, s nimiž si hrají a rozumí. Pokud jde o přestěhování v rámci jednoho města, o nic nejde, kamarádské kontakty zůstávají beze změny, ale u změny pobytu na dlouhé vzdálenosti už je to problém. Velmi nepříjemné je to u dospívajících dětí, které už udržují intimnější vztahy, a kde každé levné stěhování v Praze https://stehovani-mamut.cz/stehovani-praha/ je pro ně skutečně za trest.

dívky na silnici

Stěhovací firma vám sice zajistí na profesionální úrovni veškeré hmotné služby, což je samozřejmě skvělá výpomoc, ale po psychické stránce bude nejvíce práce na vašich bedrech. Naprosto zásadní je s dětmi komunikovat, vše trpělivě vysvětlovat, objasnit jim příčiny a důsledky vašeho rozhodnutí, aby si byly vědomé, že nestrádají jen ony, mezitím co vy jste si splnili svůj životní sen. Můžete zvážit i vhodnou psychoterapii, a co spolehlivě zabírá, je podnikat častěji s dětmi výlety do přírody, navštěvovat cukrárny a pizzerie a další provozovny, kde si na něčem pochutnáte a zaženete chmury. Můžete po zvážení dětem pořídit i nějakého domácího mazlíčka.