Nečekejte, až udeří nemoc, ale braňte se prevencí

Návštěvu u lékaře odkládáme do doby, kdy je nám skutečně zle. A někdy už může být pozdě. Nechci nikoho strašit, ale i když máte pocit, že vám nic není, může se už ve vás něco dít. Vy sami to nepoznáte, proto je lepší objednat se ke svému lékaři na preventivní prohlídku. Seznam a frekvenci prohlídek vaší pojišťovny najdete na stránkách vaší zdravotní pojišťovny.
U praktického lékaře na ni máme nárok každé dva roky, ale to neznamená, že když se nám něco na našem zdraví nelíbí, že počkáme, až na ni.
Chápu, že většina lidí má obavu, že se na ně bude doktor dívat jako na hypochondra, ale pokud tam nejste každý měsíc, tak rozhodně za něj nebudete.
ošetření pleti.jpg
Dodržujeteprevenci u zubaře? Na tu máme nárok 2x ročně. Čas uteče jako voda a je otravné zase si sedat do zubařského křesla, ale pokud máte zdravé zuby, není se čeho bát a jestli ne, tak vás stihne ošetřit včas, než se vám zhorší chrup natolik, že o něj přijdete.
Jestli máte v rodině rakovinu prsu, rozhodně nepodceňujte prohlídky. Ženy mohou od 40 let chodit každé 2 roky na mamograf, do té doby je dobré si nechat občas napsat sonografické vyšetření. Je fakt, že mezi 40. – 45. rokem si musíte za svou prohlídkuna mamografu zaplatit, ale rozhodně je lepší oželet asi 600 korun, než později přijít o celé prso, nebo až o život.
Žádanku vám vystaví buď gynekolog, nebo praktický lékař. Proto .
Pánové mají o dost větší stud, co se týká jejich vlastních obav o zdraví. Jenže prostata je orgán, který zkrátka potrápí nejednoho z mužů už před padesátkou.
Nejde jen o její zbytnění a tím pádem problematičtější močení, ale za problémy se může skrývat mnohem horší nemoc. Rakovina.
Ve chvíli, kdy muž dosáhne padesáti let, přijde mu výzva od zdravotní pojišťovny, aby se domluvil se svým praktikem, nebo urologem a využil prohlídku, která je hrazena zdravotní pojišťovnou.
Obavy s postupu vyšetření nejsou na místě. Sice je to nepříjemné, ale vědomí, že je člověk v pořádku, je k nezaplacení.
Myslím, že chvíle při vyšetření není tak hrozná, jako pozdější operace, permanentní cévka, případně ozařování.
očkování do ramene.jpg
Ale i ženy zanedbávají gynekologa. Hloupé odpovědi, že nemají čas, jim nikdo neuvěří. Objednat se jednou za rok na prohlídku není žádná věda.
Není to úplně příjemné vyšetření, ale víte hned, zda jste v pořádku a cytologii vám zavolají za pár dní.
Tady se totiž dá zjistit včas, jestli nemáte změny děložního čípku. Pokud ano, stačí malý chirurgický zákrok. Jestli ovšem prevenci zanedbáte, tak ze změn se opravdu postupně vyvine rakovina.
I vysoký, či nízký tlak je potřeba léčit. Z krve se dozvíte, jak jste na tom s cholesterolem, či cukrem.
A oči? Nepodceňujte oční lékaře, nestačí si dojít jen pro brýle do optiky, v horším případě do Kauflandu. On vyšetří zrakovou ostrost, zkontroluje nitrooční tlak, oční pozadí a vyšetří oko.
Choďte na pravidelné prohlídky, nic vás nestojí. Dozvíte se, jestli není potřeba začít s nějakou léčbou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
CategoriesNezařazené