Sklizeň před okny domu

Mnozí mohou užitkové zahrady vnímat jako přežitek, který měl své výhody před několika desítkami let. Kladou si otázku, zda se vůbec vyplatí průběžná venkovní práce a veškerá péče o stromy a sazenice, když je v dnešní době v prodejnách dostatečné množství veškerých druhů ovoce a zeleniny, navíc za přijatelnou cenu. Samozřejmě – jde o rozhodnutí každého z nás, přičemž je třeba vzít v potaz volný čas, který máme k dispozici. Najde se však poměrně velké množství důvodů, proč práci na zahrádce zkusit a zažít pýchu z první úrody.
proutěný truhlík
 
Budete-li se o vše pečlivě starat již od semínka, získáváte jistotu toho, co jíte. Vyvarujte se užívání nejrůznějších postřiků a chemie a získejte ovoce a zeleninu BIO kvality. Právě tento aspekt je snad největší výhodou pěstování vlastních plodin, nebudete muset v prodejně zdlouhavě přemýšlet nad koupí ovoce a zkoumat jeho původ a nezávadnost. Myslete na své zdraví i zdraví vašich nejbližších!
 
Práce na zahradě může být značně uklidňující, navíc tělu i duši prospěšná. Na čerstvém vzduchu se skvěle odreagujete a při poměrně snadné manuální práci si pročistíte hlavu. Nezapomínejte ani na pohyb a posílení svalů při práci.
 
Nakládáš, nakládáme, nakládáte
 
Nastane-li období sklizně, můžete se skutečně plně realizovat. S plody vaší poctivé několikaměsíční práce můžete různorodě naložit. Jednak získáte čerstvé ovoce a zeleninu přímo do vaší kuchyně a pokrmů, ty tak budou skutečně chutné a výrazné. Krom okamžitého použití při přípravě jídla však můžete plody kupříkladu i sušit, nakládat či vyrábět kompoty a protlaky. Kupříkladu z rajčat nemusíte vytvářet pouze zmiňovaný protlak, existuje i nepřeberné množství receptů na domácí kečup či sušená rajčata nakládaná v oleji. Sklenice s hotovými kulinářskými skvosty vám v průběhu roku dozajista přijdou vhod!
sad s jablky
 
A konečně – zapomenout nelze ani na pocit pýchy nad vaší sklizní a pocitu užitku. Kdo ví, třeba se ze zahradničení stane vaše nové hobby!

CategoriesNezařazené