Zero waste, zero money?

Hlavními principy tohoto životního stylu je omezení spotřeby, opětovné zužitkování a recyklace zdrojů za účelem redukce tvorby odpadu. Ovlivňuje to zejména chování spotřebitelů v obchodech – nošení vlastních sáčků a nádob, zamýšlení se nad tím, bez čeho se obejdu a bez čeho nikoli.
Řekněme, že bychom chtěli v tuto chvíli přejít k tomuto životnímu stylu. Zasahuje do všech oblastí života:
bankovky v hlíně
1.    Bydlení
Přístřešek nad hlavou je něco, co potřebuje každý z nás. Mít alespoň nějaké zázemí, které nám bude sloužit. Často se ale dostáváme do situace, kdy jsme otroky vlastních bytů/domů a nadbytečné prostory zaplňujeme harampádím jenom proto, abychom se necítili tak prázdně. Zero waste jde ruku v ruce s dalším hnutím jménem minimalismus. Jedná se o stav, kdy se svůj prostor snažíme zaplnit zevnitř ven. Nacházíme multifunkční pomůcky a obejdeme se opravdu s minimem. 
2.    Potraviny
Obaly potravin prý tvoří až 15% ceny. Když zohledníme, jaké úsilí do navrhování a tištění obalu jde, zjistíme, že na tom opravdu něco bude. V mnohých případech je hlavním cílem odbourat plastové obaly potravin, které jsou těžce (někdy vůbec) recyklovatelné. Lze tedy kupovat pouze základní potraviny, které jsou zabalené v papíru, na ovoce, zeleninu a pečivo si nosíme vlastní obaly. Díky tomuto jsou ve velkém kurzu právě bezobalové prodejny, kde si zboží kupujeme na váhu. Často se zde prodávají také lokální potraviny v mnohem lepší kvalitě, než jakou nám jsou schopny poskytnout konvenční obchody – a tomu odpovídá také cena. Na potravinách tedy příliš neušetříme. Někdy mohou být do tohoto způsobu žití zakomponovány i základy vlastního samozásobitelství, tedy částečné pěstování vlastních potravin.
plátěný pytlík
3.    Osobní péče
Často si v koupelně všimneme hromad lahviček s šampony a mýdlem na všechno možné.
Bezobalově lze koupit buď tuhá mýdla, která jsou univerzální (a naprosto stačí) nebo stáčenou drogerii, která není příliš levná, ale zato se pyšní nálepkou EKO. Co se týká oblečení, většinou se dají sehnat pěkné kousky v second handech, čímž můžeme ušetřit až třetinu ceny. Konvenční značky se většinou neuznávají, protože jsou součástí tzv. rychlé módy.
4.    Domácnost
V mnoha případech si při úklidu domácnosti člověk vystačí s jedlou sodou nebo kyselinou citronovou a octem, a to včetně pracího prášku, který lze levně vyrobit. Na podlahu vystačí jar a místo hadrů staré oblečení.
5.    Doprava
Doprava je velmi individuální téma. V případě, že jsme ve městě, může být auto spíše přítěží – řešit ranní špičky, večerní parkování apod. Ovšem na vesnici se bez něj nemusíme obejít například pro větší nákupy.
Závěrem tedy lze říci, že nejvíce lze ušetřit na úklidu domácnosti, bydlení v menším, a rozpočtu pro oblečení. Výdaje za potraviny, což zásadní částí rozpočtu, můžeme omezit v případě, že si pěstujeme vlastní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
CategoriesNezařazené